Wysoki kontrast - wersja strony dla niepełnosprawnych

Kalendarz imprez

  Luty 2020 >>
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  Obsługa techniczna ALFA TV

15-11-2013 | Obchody Święta Niepodległości w Drawnie

Uroczystości obchodów Święta Niepodległości rozpoczęły się 11 listopada 2013r. w samo południe podniosłą Mszą Świętą za Ojczyznę w Kościele Parafialnym pw. MBNP w Drawnie. Mszy towarzyszyła Asysta Honorowa Dywizjonu Artylerii Samobieżnej w Choszcznie oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Drawnie, a także gala pocztów sztandarowych: Policji Powiatowej w Choszcznie, OSP w Drawnie, Gimnazjum Publicznego i Szkoły Podstawowej w Drawnie oraz PSL.

Po mszy wszyscy zgromadzeni prowadzeni przez oddział wojska przemaszerowali ulicami Drawna na dziedziniec Drawieńskiego Ośrodka Kultury, gdzie po wysłuchaniu Hymnu Państwowego Burmistrz Drawna Andrzej Chmielewski poprosił wszystkich o minutę ciszy. W ten sposób oddany został  hołd niedawno zmarłemu pierwszemu niekomunistycznemu premierowi Polski po II wojnie światowej Tadeuszowi Mazowieckiemu oraz tym, którzy walczyli kiedyś o Polskę Wolną i Niepodległą, a odeszli w ciągu minionego roku. Następnie pan Burmistrz dokonał powitania znamienitych gości, którzy zaszczycili swoją obecnością obchody Święta Niepodległości w Drawnie, między innymi Wicemarszałka Województwa Zachodniopomorskiego Jarosława Rzepę, Krystynę Wiśniewską-Bugaj – Radną Sejmiku Zachodniopomorskiego, Małgorzatę Buchajczyk Członka Rady Powiatu, Andrzeja Konopelskiego, Jana Kuźminiskiego Radnych Powiatowych, Czesława Paszkiewicza – Przewodniczącego Rady Miejskiej w Drawnie, Radnych Rady Miejskiej w Drawnie, Dariusza Doburzyńskiego – Proboszcza Parafii w Drawnie, Krzysztofa Okrzyńskiego  – Proboszcza Parafii w Brzezinach, Sławomira Kokorzyckiego– Proboszcza Parafii w Korytowie, ppłk. Dariusza Wojtkowiaka – Dowódcę Dywizjonu Artylerii Samobieżnej w Choszcznie, Renatę Adamowicz – kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Choszcznie, Ireneusza Winnickiego – Komendanta Powiatowego Policji w Choszcznie, Marka Popławskiego – Z-cę Komendanta Powiatowego PSP w Choszcznie, Tadeusza Szczepańskiego – Dyrektora Zarządu Wykonawczego Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP woj. Zachodniopomorskiego, Eugeniusza Nykla -Prezesa ZOP ZOSP RP w Choszcznie, Włodzimierza Rocławskiego – Nadleśniczego Nadleśnictwa Drawno, Monikę Gdaniec – Zastępcę DPN, mjr. Andrzeja Rusieckiego – Kierownika Składu Materiałowego w Drawnie, Mirosławę  i Mirosława  Szymczewskich Przedstawicieli Rejonu Dróg Wojewódzkich w Pyrzycach, Janusza Nahajowskiego – Szefa Biura PŻM w Szczecinie oraz Mirosława Foltę – kapitana Żeglugi Wielkiej  reprezentującego „Solidarność” przy PŻM w Szczecinie , Janusza Hrynkiewicza – Prezesa KZU-H w Drawnie, Andrzeja Wójcika – projektanta  ARTON Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowo-Usługowego w Gorzowie Wlkp., Przedstawicieli  Stowarzyszeń,  przedstawicieli instytucji i zakładów pracy okolicznych gmin, drawieńskich placówek oświatowych i kulturalnych, a także sołtysów i mieszkańców gminy Drawno.

Obchody Święta Niepodległości połączone były z oddaniem wyremontowanego obiektu DOK po zakończeniu inwestycji oraz przekazaniem nowo zakupionego wozu strażackiego. Cała inwestycja remontu DOK-u wraz z zagospodarowaniem terenu kosztowała 2. 447.003,43 zł i w 75 % współfinansowana została ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonał Wicemarszałek Województwa  Jarosław Rzepa wraz z Burmistrzem Drawna Andrzejem Chmielewskim oraz Przewodniczącym Rady Miejskiej  Czesławem Paszkiewiczem.

Akt przekazania pojazdu pożarniczego IVECO EURO CARGO GBA 3/20 dla jednostki OSP w Drawnie na ręce Naczelnika OSP w Drawnie był kolejnym elementem uroczystości. Pojazd zakupiony został za kwotę 95 tysięcy złotych,  z czego  prawie połowa wyasygnowana została z budżetu gminy . W tym miejscu Burmistrz Drawna szczególnie podkreślił otwartość, chęć pomocy i ogromną życzliwość darczyńców, którzy na zakup tego jakże potrzebnego wozu strażackiego  wspólnie przekazali kwotę 55 tysięcy złotych.

Poświęcenia zarówno pojazdu,  jak i wyremontowanego obiektu DOK dokonali Ksiądz Parafii Korytowo Sławomir Kokorzycki oraz Ksiądz Dziekan Dariusz Doburzyński.

Święto Niepodległości jest znakomitą okazją do wyróżnienia osób angażujących się w działania na rzecz naszej Małej Ojczyzny. Rada Miejska w Drawnie przyznała pięć odznak honorowych "Za zasługi dla Miasta i Gminy Drawno". Z rąk Przewodniczącego RM Czesława Paszkiewicza oraz Burmistrza Andrzeja Chmielewskiego otrzymali je:

 Regina Budrewicz, Adolf Hołownia,  Jerzy Lisiecki, Andrzej Pacanowski oraz Krzysztof  Rutkowski.

Dyplomy oraz pamiątkowe medale 700-lecia wręczone zostały także zasłużonym druhom działającym w gminnych oddziałach Ochotniczych Straży Pożarnych. Otrzymali je: 

Roman Dziewiątkowski, Wincenty Łabuń, Eugeniusz Opaluch , Ryszard Pawlak , Mieczysław Grzesik,  Kazimierz Halec , Józef  Leśniański  i Władysław Leśniański.

Prezes Zarządu OSP w Drawnie pan Robert Lewandowski wręczył specjalne dyplomy-podziękowania dla darczyńców, dzięki którym zakup wozu strażackiego IVECO był możliwy oraz dla tych, którzy straż wspomagają.

Sponsorzy zakupu auta to: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, Polska Żegluga Morska w Szczecinie oraz Komisja Zakładowa NSZZ Solidarność przy PŻM w Szczecinie, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie oraz Nadleśnictwa: Bierzwnik, Głusko i Kalisz Pomorski,  a także KZU-H w Drawnie.

Wspomagają straż finansowo lub w innej formie: Nadleśnictwo Drawno, Nadleśnictwo Drawsko Pomorskie, DPN, MGOPS w Drawnie, RSP Rzecko, Robert Kiela Stacja BLISKA  Drawno, Tomasz Zienda Przerób Drewna Drawno oraz Ryszard Jankiewicz ZU-H Drawno.

Przyłączamy się do podziękowań i gratulacji Odznaczonym i Uhonorowanym.

Oficjalne uroczystości zakończyło wyprowadzenie pocztów sztandarowych.

Wszyscy obecni zaproszeni zostali do sali widowiskowej kina WEDEL, gdzie uczniowie Gimnazjum Publicznego pod kierunkiem nauczycielki polonistki p. Izabeli Kowalczyk wzruszająco i w sposób nowatorski  zaprezentowali sztukę teatralną "Dziady" na motywach drugiej części dramatu Adama Mickiewicza.

Dziady to zwyczaj ludowy Słowian i Bałtów, wywodzący się z przedchrześcijańskich obrzędów słowiańskich. Zasadniczym celem obrzędu „DZIADÓW” było nawiązanie kontaktu z duszami zmarłych i pozyskanie ich przychylności.  Pierwotnie dusze należało ugościć (np. miodem, kaszą i jajkami), aby zapewnić sobie ich przychylność i jednocześnie pomóc im w osiągnięciu spokoju w zaświatach. Wędrującym duszom oświetlano drogę do domu rozpalając ogniska na rozstajach, aby mogły spędzić tę noc wśród bliskich. Skutkiem tego zwyczaju są współczesne znicze. Do tego zwyczaju nawiązuje Adam Mickiewicz w „Dziadach”, gdzie opisano wzywanie dusz podczas obrzędu odbywającego się w opuszczonym miejscu kultu (kaplicy, kościele) lub na cmentarzu. Obrzędowi przewodniczył Guślarz (Koźlarz, Huslar), wzywający dusze zmarłych przebywające w czyśćcu, aby powiedziały, czego potrzeba im do osiągnięcia zbawienia i aby posiliły się z żywymi.

Po południu na dziedzińcu rozpoczął się VIII Otwarty Turniej Strzelecki Bractwa Kurkowego przeprowadzony przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Drawieńskiej. Tradycyjnie już poprzedziło go wspólne wykonanie Hymnu Kurkowych Bractw Strzeleckich (na scenie muszli koncertowej), któremu ton nadawali członkowie sekcji artystycznej Drawieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Tytuł Króla Kurkowego,  a właściwie chyba Królowej zdobyła pani Aneta Dzierbun; po raz pierwszy bowiem w tym jubileuszowym roku decyzją Prezesa TPZD  do konkursu dopuszczone zostały także Panie. A oto zdobywcy nagród w poszczególnych kategoriach w kolejności odpowiednio od miejsca I-go do III-go:

Kategoria Paź: Remigiusz Dzierbun, Ada Gdaniec, Szymon Ciechanowicz (otrzymał także dyplom najmłodszego uczestnika)

Kategoria Giermek: Hubert Kuc, Karol Malinowski, Mateusz Maślak

Kategoria Rycerz: Adam Emilianowicz, Krzysztof Dzierbun, Andrzej Ochlik

Kategoria Diana: Aneta Dzierbun, Irmina Olejnik-Czerwonka, Czesława Wierzbicka

Wszyscy uczestnicy uroczystości mogli zapoznać się z nowoczesnym sprzętem wojskowym prezentowanym w specjalnym namiocie przez żołnierzy Dywizjonu Artylerii Samobieżnej w Choszcznie, uraczyć się przepysznym ciastem z gorącym napojem w sali biesiadnej DOK, a następnie już na placu smaczną grochówką ugotowaną przez pracownice ośrodka kultury z produktów sfinansowanych przez TPZD oraz pachnącym pieczonym dzikiem w warzywach ufundowanym przez  Rolniczą Spółdzielnię Produkcyjną w Rzecku.

Dziękujemy bardzo serdecznie tym, którzy zaangażowali się w przygotowanie i realizację obchodów. Cieszymy się, że zaproszenie na tę uroczystość spotkało się z tak licznym Państwa odzewem.


Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia