Wysoki kontrast - wersja strony dla niepełnosprawnych

Kalendarz imprez

  Maj 2020 >>
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31Obsługa techniczna ALFA TV

12-07-2011 | Sprawozdanie z III Festiwalu Krasnali 2011r.

III Festiwal Krasnali 2011r.

Pierwsze trzy dni lipca 2011 r. krasnoludki zdominowały centrum miasta Drawna gdzie po raz trzeci odbywał się Festiwal Krasnali zapoczątkowany przez naszego poprzedniego Burmistrza Ireneusza Rzeźniewskiego oraz Stowarzyszenie Ludzi Bezrobotnych w Drawnie.

Krasnalowe Gadżety

Już od godziny 10.00 zaczęły się warsztaty sianoplotów, gliniano-ceramiczne, malowania na szkle, tanecznego ruchu krasnalowego, hafciarskie i wikliniarskie prowadzone przez fantastycznych, w większości przyjezdnych instruktorów.


Warsztaty sianoplotu

Warsztaty gliniano - ceramiczne


Warsztaty wikliny


Warsztaty haftu

Mimo chłodu przede wszystkim dzieci i młodzież obległa wszystkie z sześciu namiotów rozstawionych na Placu Wolności w Drawnie.  Dodatkową atrakcją było rzeźbienie krasnala przez zaprzyjaźnionego rzeźbiarza z Wardynia pana Lucjana Świszcza. Po południu oficjalnie Festiwal Krasnali rozpoczął się barwną paradą krasnoludków prowadzoną przy dźwiękach orkiestry dętej z Choszczna przez klaunów cyrkowych wokół rozstawionych na Placu Wolności różnorodnych figur i roślin ogrodowych.

Korowód prowadzony przez orkiestrę dętą z Choszczna


Przemarsz Korowodu

Fomułę „III-ci Festiwal Krasnali w Drawnie uważam za otwarty” wygłosił Burmistrz Drawna Andrzej Chmielewski. Po koncercie orkiestry dętej z Choszczna ponad trzy godziny cudownej zabawy dla dzieciaków zapewnił cyrk „Ruphert & Rico”.


Uroczyste otwarcie III Festiwalu Krasnali

A w sobotę oprócz zajęć warsztatowych trwających od 10,00 rano, po południu od godziny 17,00 wytrwała publiczność (mżyło cały dzień) mogła obejrzeć prezentację sekcji wokalnej prowadzonej przez instruktora Bartka Michalczyka z Alicją Toś, Moniką Wszędybył  i Aleksandrą Myślicką oraz sekcji teatralnej DOK prowadzonej przez instruktorkę Małgorzatę Dolatę-Trzaskawkę w  prześmiesznej parodii baśni „Królewna Śnieżka”. Aktorzy: Alicja Toś, Małgorzata Fatalska, Natalia Kojałowicz, Paulina Sobisiak, Dominika Polak, Hania Stanik, Maja Trzaskawka, Ada Daniec, Marek Brycki, Mikołaj Ciechanowicz, Adam Myśliwy wspięli się na wyżyny kunsztu aktorskiego.


Przedstawienie „Królewna Śnieżka i 7 Krasnoludków” w wykonaniu sekcji teatralnej DOK’u

Przepiękny taniec cygański wykonały przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego w Drawnie przygotowane głównie przez panią Bożenę Radek. Podziwialiśmy także prezentacje muzyczne uczniów drawieńskiej filii Młodzieżowego Studium Muzycznego przy Państwowej Szkole Muzycznej w Choszcznie przygotowane pod kierunkiem pana Henryka Skiby oraz zespół śpiewaczy „Drawianki”.


Zespół „Drawianki”

Wieczorem o dobre humory skutecznie zadbał rewelacyjny!!! kabaret DNO a później zespół wokalno-instrumentalny Joli i Darka Cimirskich. Mimo kiepskiej pogody wszyscy bawili się przednio. Deszczowa aura nie przeszkodziła także chętnym kinomanom w obejrzeniu seansu filmowego w  ramach drugiego plenerowego kina letniego.


Kabaret „DNO”

W niedzielę matka natura okazała się łaskawa i już od samego rana zaświeciło wyczekiwane słońce. Można podejrzewać, że to za sprawą proboszcza Dariusza Doburzyńskiego!!! który nie chciał pracować w deszczu. Bo trzeciego dnia Festiwalu, po południu odbyły się także warsztaty kulinarne sponsorowane przez lokalną Grupę Działania „Partnerstwo Drawy” z siedzibą w Złocieńcu. Prowadziły je bardzo znane osobistości w gminie Drawno w osobach Burmistrza Drawna Andrzeja Chmielewskiego, księdza Dziekana Dariusza Doburzyńskiego, ichtiologa Jarosława Gancarczyka z towarzyszeniem żony Aleksandry przy asyście właścicielki pizzerii Elżbiety Toman. A oto potrawy, które zostały przygotowane przez poszczególnych prowadzących:

Burmistrz Drawna: pstrąg na surowo a’la łosoś, lin zapiekany w warzywach, karp zapiekany z pieczarkami w śmietanie,
Ksiądz Dziekan: zupa rybna z różnego rodzaju ryb słodkowodnych,
Jarek Gancarczyk: tatar z pstrąga, zupa rybna z pulpecikami, filety pstrąga zapiekane w jarzynach, pokaz filetowania, oraz wspólnie z Elą Toman pstrąg z patelni na grillu.

Potrawy były przepyszne; wszyscy, którym udało się ich spróbować z zachwytu do dziś nie doszli do siebie.  A kto nie spróbował to niech żałuje.

Warsztaty kulinarne – Pan Gancarczyk z Panem Burmistrzem


Pani Elżbieta Tomam – uczestniczka konkursu „Tradycyjna potrawa z ryb słodkowodnych”

Równolegle odbywał się także konkurs na „Tradycyjną potrawę z ryb słodkowodnych”, do którego nagrody ufundował Wydział Rolnictwa i Rybactwa Urzędu Marszałkowskiego ze Szczecina. W konkursie wzięło udział 11 potraw przygotowanych przez artystów kuchni z Drawna, Barnimia, Chomętowa, Dominikowa, Jaźwin, Kiełpina, Święciechowa  i Zatomia. Zwyciężyła Aleksandra Gancarczyk z Jaźwin, której zupa rybna zachwyciła  doborowe JURY składające się z zaproszonych znakomitości województwa zachodniopomorskiego. Miejsce drugie zajął Władysław Szyler z Dominikowa za wędzonego pstrąga a miejsce III Barbara Kuc z Drawna za lina w zalewie a’la boczniak. Główną nagrodą była kamera cyfrowa a za miejsca drugie i trzecie – aparaty fotograficzne.

W ramach całego festiwalu prowadzone były warsztaty sianoplotów, gliniano-ceramiczne, malowania na szkle, tanecznego ruchu krasnalowego, hafciarskie i wikliniarskie. Z prac wykonanych na warsztatach, a wystawionych na wernisażu wokół fontanny, Jury pod przewodnictwem pana Macieja Lorenca z Lokalnej Grupy Działania „Partnerstwo Drawy” w Złocieńcu zdecydowało przyznać I miejsce Marlenie Sadowskiej za krasnala z gliny. Miejsce drugie zajęła Oliwia Maciejewska za krasnala wyhaftowanego na makatce a miejsce trzecie zajęła Sara Bojaruniec za krasnala z siana. Głównymi nagrodami były aparaty cyfrowe oraz odtwarzacz mp4. Nagrodzono także najbardziej aktywnych uczestników trzydniowych warsztatów. Wszystkie te nagrody zostały ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Choszcznie.


Krasna roku 2011 - I miejsce – Marlena Sadowska


Krasnal roku 2011  – II miejsce – Oliwia Maciejewska


Krasnal roku 2011 – III miejsce – Sara Bojaruniec

Partnerem projektu Festiwalu Krasnali był także Spichlerz Drawieński, który przygotował dokumentację fotograficzną oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Drawna, które w osobach Władzi Szczodrowskiej i Władzi Słodkowskiej  upiekło cztery cudowne ciasta-torty w kształcie krasnali. W trakcie imprezy głosowano także na projekt flagi Gminy Drawno oraz stworzono możliwość głosowania w Internecie na plac zabaw fundowany przez firmę NIVEA.

Proces zamknięcia III-go Festiwalu Krasnali rozpoczął się tradycyjnym korowodem na zamknięcie, prowadzonym ponownie przez orkiestrę dętą z Choszczna wraz z - tym razem- szczudlarzami-aktorami teatru ulicznego „Pinezka” z Gdańska, który po przejściu korowodu zaprezentował tłumnie zgromadzonej publiczności cudowny spektakl „Stary Krasnal i morze”. Po wręczeniu wszystkich nagród, reklamowych gadżetów, po podziękowaniach dla sponsorów Burmistrz Drawna Andrzej Chmielewski dokonał oficjalnego zamknięcia III Festiwalu Krasnali w Drawnie.


Przedstawienie pt. „Stary Krasnal i morze”

Natomiast muzycznym zakończeniem III Festiwalu był koncert  bluesowo-rockowy BRACIA ŻOŁNIERZÓW I PRZYJACIELE w składzie: Bartek Michalczyk – wokal, Alicja Toś – wokal, Grzegorz Jurkiewicz - instrumenty klawiszowe, Kamil Żuchowski  gitara basowa, Tomasz Nowak – perkusja.

Zespół zaprezentował znane utwory B.B. Kinga, E. Claptona, M. Knopflera, Cz. Niemena, Blues Brothers, zespołu Dżem. Publiczność bawiła się znakomicie a gratulacjom nie było końca.

I tak zakończył się III Festiwal Krasnali w Drawnie.  Do zobaczenia za rok.   

Organizatorzy


Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia