Wysoki kontrast - wersja strony dla niepełnosprawnych

Kalendarz imprez

  Maj 2020 >>
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31Obsługa techniczna ALFA TV

09-09-2019 | UROCZYSTOŚCI DOŻYNEK GMINNYCH W DRAWNIE

Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się 07 września 2019r. Mszą Świętą w Kościele Parafialnym pod wezwaniem MBNP w Drawnie celebrowaną przez ks. proboszcza parafii Drawno – Dariusza Doburzyńskiego. W oprawę Mszy aktywnie włączyły się Panie z Kół Gospodyń Wiejskich. Po Mszy św., korowód dożynkowy w eskorcie naszej Policji przemaszerował ulicami Drawna na dziedziniec Drawieńskiego Ośrodka Kultury, gdzie na scenie umieszczone zostały piękne wieńce wykonane w sołectwach: Barnimie, Brzeziny, Dominikowo, Drawno,  Kiełpino, Konotop, Niemieńsko i Zatom.

Na wstępie Burmistrz Andrzej Chmielewski szczególnie serdecznie powitał rolników,  grono reprezentantów sołectw gminy Drawno, mieszkańców Drawna i okolicznych miejscowości oraz przybyłych gości: Wicewojewodę Zachodniopomorskiego p. Marka Subocza, Starostę Choszczeńskiego p. Wiolettę Kaszak, Eugeniusza Nykla – Przewodniczącego Rady Powiatu Choszczeńskiego, Aleksandra Dementiewa -Przewodniczącego Rady Miejskiej w Drawnie, Radnych Rady Powiatu i Rady Miejskiej w Drawnie, p. Emilię Niemyt - dyrektorkę Zachodniopomorskiego Oddziału Agencji RiMR,p. Ryszarda Mićko - dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego,  Mariusza Adamkiewicza –Wiceprezesa Zarządu ZBS w Choszcznie, zastępcę dyrektora DPN p. dr inż. Małgorzatę Górną, przedstawicieli Nadleśnictwa Drawsko Pomorskie, Drawno i wielu innych znamienitych gości.  Dokonując oficjalnego otwarcia dożynek Burmistrz Andrzej Chmielewski podzielił się  informacjami o wielu tegorocznych inwestycjach  realizowanych w  naszej Gminie. Słowo do Rolników w podziękowaniu za trudną pracę na roli wygłosili: wicewojewoda p.Marek Subocz,  który odczytał specjalnie wystosowany przez Premiera M.Morawieckiego list do Rolników, Starosta Choszczeński p.Wioletta Kaszak, dyrektor ARiMR p.Emilia Niemyt i dyrektor ZPKWZP p.Ryszard Mićko.

Zaszczytną funkcję tegorocznych starostów dożynkowych pełnili państwo Agata i Łukasz Buchajczykowie, którzy przekazali chleb upieczony z tegorocznych plonów na ręce Burmistrza Andrzeja Chmielewskiego. Tego chleba mogli skosztować później uczestnicy uroczystości.

Starostowie tegorocznych Dożynek - państwo Agata i Łukasz Buchajczykowie są małżeństwem od 5 lat i mieszkają z dwójką dzieci Zosią i Stasiem w Pszczewku. Pan Łukasz ukończył studia na Akademii Rolniczej i od razu po ukończeniu nauki rozpoczął działalność rolniczą. Na początku gospodarował na 20 wydzierżawionych hektarach, następnie w 2013 roku kupił 50 ha, a obecnie gospodaruje na 140 ha.

Gospodarstwo Państwa Buchajczyków wchodzi w skład rodzinnego gospodarstwa rolnego, które prowadzą wspólnie z braćmi i rodzicami. Specjalizują się w produkcji roślinnej i zwierzęcej. Uprawiają przede wszystkim pszenicę i rzepak ozimy. Bardzo ciężko pracują przy hodowli bydła - obecnie ich stado liczy ok. 200 sztuk.

Młodzi rolnicy cały czas się rozwijają i unowocześniają swoje gospodarstwo. Dzięki środkom zewnętrznym m.in. z PROW zmodernizowali park maszynowy. Ze względu na zachodzące zmiany klimatyczne wprowadzili system bezorkowy siewu, który przyczynia się do lepszego kiełkowania posianych zbóż.

Pani Agata wychowuje dzieci i ciężko pracuje w gospodarstwie m.in. przy hodowli bydła. Ukończyła studia na kierunku bankowość, ale aby podnieść swoje kwalifikacje do zawodu rolnika na bieżąco się dokształca.

Państwo Buchajczykowie pomimo ogromu pracy w gospodarstwie zawsze znajdują czas na wspólne spędzanie czasu z dziećmi, organizując wspólne wyjazdy. Chociaż jak twierdzi Pan Łukasz najbardziej lubi jeździć na pole i patrzeć „jak rośnie”.

Nie pozostają bierni na potrzeby i bolączki polskich rolników. Pan Łukasz jest gminnym przewodniczącym Solidarności rolników indywidualnych i delegatem do Rady Wojewódzkiej. Przez wiele lat wspierał działalność Stowarzyszenia Ludzi Bezrobotnych w Drawnie.

Następnie rozpoczęły  się prezentacje piosenek ludowych, biesiadnych i przyśpiewek dożynkowych w wykonaniu rekordowej w tym roku ilości wokalnych grup i zespołów śpiewaczych z naszej gminy. Na scenie prezentowali się: Zespół Sołectwa Barnimie, KGW Dominikowianie, KGW Niemieńsko (po raz pierwszy!), KGW Kiełpino, Zespół „Czerwone spódnice” z Konotopia, KGW Brzeziny, KGW Drawno, Zespół z Zatomia i Zespół Śpiewaczy Drawianki.

Tradycyjnie podczas Dożynek wręczane są także nagrody w konkursie „Na najpiękniejszy ogród lub balkon przydomowy”. Czteroosobowa, powołana przez Gminę Drawno komisja konkursowa zgodnie z regulaminem oceniała: całościową kompozycję ogrodu, małą architekturę (pergole, oczka wodne, altanki), pojedyncze okazy roślin, krzewów i drzew, oryginalność  i trud pracy właścicieli włożony w prowadzenie ogrodu. Wyniki przedstawiają się następująco: Im –p. Danuta Zielińska, II, ex aequo: panie Anna Bożko i Józefa Opaluch; III, także ex aequo, p.Teresa Lutyńska i Zbigniew Bogdański. Wyróżnienie otrzymała p.  Krystyna Halec.

W ramach POŻEGNANIA LATA w Drawnie zorganizowanych zostało pięć konkursów dofinansowanych przez Krajową Sieć Obszarów Wiejskich wraz ze środkami  Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. W organizacji części  konkursów szczególnie zaangażowali się, prócz n/w  pracownicy UM w Drawnie p. Katarzyna Michalska i p. Paweł Jackiewicz.

 W konkursie plastycznym „Moje Drawno, lasy, pola”- II edycja  w kategorii przedszkolnej nagrody przyznane zostały w sposób następujący: I m. - Lena Maruniak, II m. - Aleksandra Kiszczuk, III m. - Gabriel Ostrowski; w kategorii dzieci od lat 6 do lat 9: I-Kora Czerwonka, II m.- Liwia Wiewiórowska, III m. - Liwia Dubowska; natomiast  w kategorii młodzieży w wieku 10-13 lat: I m. - Karolina Biernacka, II m. - Lidia Nowak, III m. - Hania Stepniewska. Konkurs przeprowadziły panie E. Bacztub-Bakiewicz i M.,Knap.

W konkursie kulinarnym „Kapuściane COŚ” nagrody otrzymali: I m. - KGW Dominikowianie, II m. - Irmina Olejnik -Czerwonka, III m. – Maria Rowińska. Dodatkowo p. Kazimierz Garbiak wręczył wyróżnienie - nagrodę rzeczową ufundowaną przez Zachodniopomorską Izbę Rolniczą. Serdeczne podziękowania kierujemy także do nowej p. dyrektor Biblioteki Miejskiej w Drawnie p. Basi Zajączkowskiej, która ten konkurs przeprowadziła.

 

W konkursie grupowym na „Najpiękniejszego Stracha na Wróble” wyniki przedstawiają się następująco: I m: Grupa AKTYWNI z CHOMĘTOWA / Agata Jakubas, Marek Szulc, Agnieszka Kasprzak, Grażyna Małyszko/, II m. - KGW KIEŁPINO / Celina Dworzańska, Wiesława Felisiak, Bożena Stokłuska, Aneta Skoczylas/, a III m. - SOŁECTWO BRZEZINY / Agata Kolasa, Aleksandra Kochanek, Monika Knap/.

Przeprowadzono także konkurs indywidualny na „Poszukiwanie monety w zbożu”- i tu zwyciężyła p. Justyna Michalak,  miejsce II - p. Aleksandra Kochanek a miejsce III zajęła p Katarzyna Sosin.

Ostatnim konkursem był żywiołowy konkurs grupowy „Z literką na plecach”  w którym wzięło udział 6 grup w łącznej ilości 36 uczestników. W tym konkursie miejsce pierwsze zajęła połączona Grupa Sołectw: Chomętowo i Konotop , II - Grupa Sołectwa Barnimie a III - Grupa Sołectwa Kiełpino.

W najważniejszym dożynkowym konkursie  przepięknych wieńców- ocenianym tym razem przez osoby zaangażowane w ich wykonanie (oczywiście nie można było głosować na swój wieniec) przyznane zostały wyróżnienia: dla Sołectwa Zatom, KGW Kiełpino, KGW Drawno, Sołectwa Konotop i KGW Niemieńsko. Miejsce trzecie zajął wieniec Sołectwa Barnimie, miejsce drugie – KGW Brzeziny, a najwyżej oceniony został, po raz kolejny zresztą, wieniec z DOMINIKOWA i on właśnie w niedzielę, 8 września reprezentował naszą Gminę na wojewódzkich uroczystościach dożynkowych w Barzkowicach. Dominikowo w nagrodę otrzymało czek wartości 1000 zł, który ufundowało Starostwo Powiatowe w Choszcznie, a czek wręczył wicestarosta p. Paweł Szuber. Nagrody wręczali także: Burmistrz Drawna Andrzej Chmielewski wraz z Przewodniczącym RM Aleksandrem Dementiewem, Starostami Dożynkowymi oraz wybranymi gośćmi. Specjalne podziękowanie  otrzymali również Starostowie Dożynkowi.

Gratulujemy Wszystkim, którzy wzięli udział w każdym z konkursów; gratulujemy także nagrodzonym i wyróżnionym!

Dożynkom towarzyszyły stoiska wystawiennicze Nadleśnictwa Drawno oraz Nadleśnictwa Drawsko Pomorskie. Dziękujemy!

Zwieńczeniem wieczoru była najpierw wspaniała zabawa z BIESIADĄ POLSKĄ w wykonaniu czworga utalentowanych artystów a potem do późnej  nocy z zespołem Mr Music z Gorzowa WLKP. 

Tegoroczną imprezę profesjonalnie nagłośniła i doświetliła nam Spółdzielnia Socjalna ART.MUSIC z Dobiegniewa.

Uroczystości dożynkowe nie mogłaby odbyć się bez ludzi i instytucji, którzy nam w ich organizacji pomogli:

 1. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Wydział Współpracy Regionalnej i Turystyki - Dyrektor Damian Greś
 2. Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich wraz ze środkami  Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie
 3. Nadleśnictwo Drawsko Pomorskie - Nadleśniczy Zbigniew Łukomski
 4. Nadleśnictwo Głusko - Nadleśniczy Tomasz Świdkiewicz
 5. Rolnicza Spółdzielnie Produkcyjna w Rzecku - Prezes Kazimierz Czapiewski
 6. Starostwo Powiatowe w Choszcznie - Starosta Choszczeński p.Wioletta Kaszak
 7. Zachodniopomorski Bank Spółdzielczy w Choszcznie - Prezes Tadeusz Drabik
 8. Arkadiusz Głowacki Usługi Ogólnobudowlane "ARAS"
 9. Goodvalley - Prezes Grzegorz Brodziak
 10. Enea Oświetlenie sp. z o. o. w Szczecinie - Dyrektor Marek Lis
 11. Andrzej Rusin – Piekarnia „Jana”
 12. Koła Gospodyń Wiejskich i przedstawiciele wszystkich sołectw
 13. Drawieński Park Narodowy (pomoc sprzętowa)
 14. Biblioteka Publiczna

Patronatem Honorowym Uroczystość objął Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego p.Olgierd Geblewicz. Ogromne podziękowania raz jeszcze składam wszystkim w/w i niewymienionym, którzy przyczynili się do organizacji tegorocznego święta; dziękuję wszystkim pracownikom DOK-u oraz tym skierowanym do pracy przez Urząd Miejski w Drawnie, dziękujemy także drawieńskiej Policji.

A.Hińcza-Gnysińska


Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia