Wysoki kontrast - wersja strony dla niepełnosprawnych

Kalendarz imprez

  Maj 2019 >>
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    Obsługa techniczna ALFA TV

11-06-2018 | WSPOMNIEŃ CZAR.....PIKNIK RETRO

09 czerwca 2018r - PLAC  WOLNOŚCI  w Drawnie cofnął się w czasie do XX-wieku: od jego początku praktycznie prawie do końca. Najstarsza na Placu była ponad 100-letnia katarynka, z którą na naszą imprezę przyjechał Kataryniarz Tadziu z Leszna. Katarynka liczy ponad 100 lat a została wykonana w Berlinie i jest pamiątką rodzinną po dziadku górniku. Bardzo wiekowy, bo z 1922 r był też jeden z 67 samochodów XI-tego Miedwiańskiego Zlotu Pojazdów Zabytkowych. Z tych wszystkich przepięknych pojazdów zgromadzeni- w naprawdę w dużej części fantastycznie przebrani mieszkańcy naszej Gminy i goście przyjezdni -wybierali najpiękniejszy samochód zlotu i najsympatyczniejszą załogę. A Burmistrz Andrzej Chmielewski wraz ze swoimi gośćmi wybrał najfajniej ubraną załogę retro wręczając w towarzystwie Komandora Zlotu p Andrzeja Nocena ufundowane puchary.

Wielką atrakcją była możliwość wykonania  zdjęcia RETRO miechowym aparatem analogowym. Możliwość taką zapewniły Drawieńskie Skrzaty, które w programie SPOŁECZNIK złożyły i wygrały taki projekt. Autorką zdjęć była fotograf p.Iwona Aleksandrowicz ze Szczecinka. Każdy przebrany uczestnik mógł do takiego zdjęcia przystąpić. Zapewniliśmy także możliwość skorzystania z przebrań, które wypożyczyliśmy z Muzeum Regionalnego w Szczecinku oraz od pani Aleksandry spod Poznania. Część strojów przywiozła także animatorka ze Szczecinka Agnieszka. Z wykonanych 45 zdjęć, które wywołane zostaną w formacie 40x60 cm  planowana jest później wystawa w Spichlerzu. Każdy mógł sobie także zrobić zdjęcie –„włożyć twarz i rękę” w przygotowane w DOK-u monidło w postaci przedwojennej paniusi.

Po Placu i na scenie prezentował się akordeonista stylowej retro muzyki z Choszczna- pan Marek Nowak;  animatorzy i ekipa gier podwórkowych z Kompanii Marzeń ze Szczecina przeprowadzali przeróżne gry podwórkowe od gry w noża, klasy, po cymbergaja, wielkie bierki, statki, gumy itp. Na Placu pojawiło się także mnóstwo zabytkowych już dziś przeróżnych przedmiotów i sprzętów, które mogliśmy podziwiać dzięki Janinie Witkowskiej z Zatomia, Burmistrzowi Andrzejowi Chmielewskiemu, Marii Turek, Sołectwu Drawno, Sołectwu Kiełpino i panu Apoloniuszowi Dworakowskiemu z Rościna. Na stoiskach przygotowanych przez Sołectwa: Chomętowo, Konotop, Zatom, Kiełpino, Brzeziny i Drawno można było także skosztować pysznych potraw przygotowanych z retro przepisów: od ciast po pierogi, chlebek za smalczykiem czy chłodnik (DZIĘKUJEMY!). W prezentacjach artystycznych zobaczyliśmy wszystkie taneczne sekcje  DOK-u oraz DUTW;  XX-wieczne piosenki prezentowali także nasi młodzi wokaliści.

Jak zawsze wysoki poziom artystyczny koncertu BBK ze Szczecina pt „Wspomnień czar....przedwojenna Madame", prowadzonego przez jednego z ostatnich żyjących krewnych Mariana Hemara p Dariusza Koronczewskiego, wprowadził nas w klimat Dwudziestolecia Międzywojennego lat 1918 – 1939. 

Około godziny 15.00 rozruszała wszystkich dosłownie i w przenośni (były nawet gorące tańce) wspaniała ekipa muzyczna z Włocławka „Kapela Podwórkowa Z Szaconkiem”.

Całej imprezie towarzyszyła zbiórka pieniężna oraz rejestracja dawców szpiku, którą zorganizowało Koło Wolontariatu Szkoły Podstawowej w Drawnie.

W trakcie pikniku odbyły się także cztery konkursy: na najstarszy kapelusz z roku 1918,  konkurs na strój retro – wraz z pokazem mody; konkurs na najstarszy rower oraz motocykl.

Niełatwe zadanie miało JURY złożone z Pań: Marii Głuszak-Rzechówki- wieloletniej pracownicy poznańskiego teatru, Agnieszki Piskozub-Rynkiewicz –animatorki retro ze Szczecinka (przewodniczącej) oraz naszej historyczki p Małgosi Urbanowskiej.

W konkursie na najpiękniejszy kapelusz wyniki przedstawiają się następująco:

Miejsce I-KGW Kiełpino

Miejsce II-Adrianna Maruszewska

Miejsce III-Amelia Ciosmak

W konkursie na strój retro prezentowany podczas pokazu mody retro wśród zgłoszonych 18 strojów zwyciężyła p ANNA MARIA HAPTAR z Drawna, miejsce II zajęły GRAŻYNA I LENA KACZMAREK ze Smolenia a miejsce III zajęła FATIMA KNASIŃSKA.

Statuetka ROWERU RETRO  powędrowała w ręce pani sołtys z Kiełpina Anety Skoczylas a najstarszy motor na placu należał do p. Zbigniewa Bogdańskiego (nagrodą analogicznie była statuetka motoru retro). Motory na Placu pokazał także  Klub CRUISER Drawno.

Stylowymi konferansjerami Pikniku RETRO byli dyr. DOK Anna Hińcza-Gnysińska i Ireneusz Kręgowski.

Wielkie podziękowania dla wszystkich zaangażowanych w/wymienionych oraz tych niewymienionych: Straży Pożarnej, Spółdzielni Socjalnej ART. MUSIC (nagłośnienie), pracownikom UM, p. Eli Nachaczewskiej, p.Piłatowskiemu , pracownikom Drawieńskiego Ośrodka Kultury i ....RAZ JESZCZE DZIĘKUJEMY!

BIP

eBOI

System Rada

elektroniczny samorząd

Facebook

e-MAPA

Baza firm

nasz kanał TV

OPS Drawno

krajobraz

Partnerstwo Drawy

LGR

Drawieński Park Narodowy

Caritas

Gazeta Lubuska

Choszczno

TPZD

SMS

SMS

FRONT

FRONT

zachodniopomorskie-info

Rozlicz PIT w Drawniew Drawnie

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych


Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia